← Wróć do listy

Ocena zdolności do służby wojskowej przez Wojskowe Komisje Lekarskie

Wbrew temu, co może się wydawać, lekarze orzekający o zdolności do służby wojskowej tak naprawdę nie oceniają związku pomiędzy stanem zdrowia danej osoby a możliwością służby w wojsku.

Cel orzecznictwa Rejonowych Wojskowych Komisji Lekarskich

Wojskowe Komisje Lekarskie (Rejonowa i Centralna) mają za zadanie oceniać, czy stan zdrowia danej osoby umożliwia jej służbę wojskową – czynną (w przypadku kwalifikacji wojskowej, np. mężczyzn po ukończeniu 18 r.ż.) lub zawodową. Poprzez przyznanie odpowiedniej kategorii (A, B, D lub E w przypadku służby czynnej i Z lub N w przypadku służby zawodowej) przyporządkowują one osobę do danej grupy.

Jak przebiega orzekanie?

Wydawać by się mogło, że lekarze orzecznicy pracujący w Komisji badają stan zdrowia danej osoby i samodzielnie oceniają, czy umożliwia on jej służbę wojskową (pod kątem jej rygorów, potencjalnych obciążeń i zagrożeń wynikających z określonych schorzeń). Tak jednak nie jest.

Zasadniczym zadaniem lekarzy jest rozpoznanie wszystkich schorzeń, z jakimi boryka się dana osoba, opisanie ich i przyporządkowanie ich do określonych paragrafów i punktów w tabeli – Załączniku do Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej.

Co dalej?

Dalsza część orzekania ,a charakter właściwie techniczny – to z treści ww. Załącznika wynika jaką kategorię zdolności do służby należy przyznać danej osobie, zależnie od jej sytuacji (czy jest to osoba przechodząca kwalifikacje wojskową, kandydat do służby zawodowej czy żołnierz już w tej służbie będący).

Oczywiście w niektórych przypadkach sytuacja nie jest jednoznaczna – z Załącznika wynika, że możliwy jest wybór kategorii lub określone są inne szczegółowe wytyczne, które lekarz powinien uwzględnić, co jednak istotne, jeśli w przypadku danego schorzenia tabela nie pozostawia lekarzowi swobody wyboru, musi on przyznać daną kategorię.

Co to oznacza?

Powyższe okoliczności należy brać pod uwagę podczas prac nad ewentualnym odwołaniem od orzeczenia RWKL, z którym się nie zgadzamy. Co do zasady przekonywanie Komisji, że mimo określonego schorzenia nie będzie ono przeszkadzać, w naszej ocenie, w pełnieniu służby, jest bezcelowe. Znacznie ważniejsze jest skupienie się na prawidłowości rozpoznania chorób i przypisania ich do konkretnych paragrafów i punktów w Załącznika.

Pomocy w takiej sytuacji może udzielić nasza kancelaria.