← Wróć do listy

Świadczenie 800+ - czyją jest własnością?

To czyją własność stanowią środki otrzymane ze świadczenia wychowawczego (800+) może mieć istotne znaczenie.

Rodzice czy dzieci?

W pierwszej kolejności należy zastsanowić się, czy środki uzyskane ze świadczenia wychowawczego nie stanowią własności dzieci. Odpowiedź na to pytanie musi być jednak przecząca - przyjmuje się, że celem tego świadczenia (jak i całej Ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci) jest właśnie pomoc rodzicom. Jasne jest więc, że środki wypłacane w jego ramach należą do rodziców, nie do dzieci.

Majątek osobisty czy wspólny?

Gdy wiemy już, że środki z 800+ nie należą do dzieci, musimy zastanowić się nad drugą kwestią - czy wchodzą one do majątku wspólnego rodziców (zakładając oczywiście, że są oni małżeńśtwem i nie mają rozdzielności majątkowej), czy też do majątku osobistego któregoś z nich. Także tutaj odpowiedź nie jest jednak zaskakująca - środki te nie są wyjątkiem od ogólnej reguły i, co do zasady, wchodzę do majątku wspólnego, o ile tylko ten istnieje.

A co gdy nie ma majątku wspólnego?

W takiej sytuacji środki te wchodzą do majątku tego z rodziców, który jest adresatem decyzji o przyznaniu świadczenia. Nie tylko otrzymuje je on jako przelew, ale też jest ich wyłącznym właścicielem. Powinien dysponować nimi zgodnie z przeznaczeniem (pokrywanie kosztów wychowania dziecka), nie ma jednak obowiązku się z tego rozliczać - ani przed drugim z rodziców, ani przed państwem.

Inne rozwiązanie

Ustawa przewiduje jeszcze jedną opcję - jeśli opieka nad dzieckiem sprawowana jest w systemie pieczy naprzemiennej, rodzice mogą wspólnie wystąpić o wypłacanie świadczenia każdemu z nich, w równych częściach.